En servad Ronson Varaflame VENUS i toppskick. Modellen har "Satin finish - Facet Cut" design. En slimmad och läcker tändare som är ca: 50mm hög, 35mm bred och 10mm tjock.
Ett tillfälle på en väldigt ovanlig Ronson i toppskick. Den är fin på bild men mycket finare i verkligheten. Se bilder och bedöm själv.
Till skillnad från Mk1-tändarna som började tillverkas på 50-talet och håller på fortfarande så tillverkades Mk2-tändarna bara från 1970 till 1975. Eftertraktade då det inte finns så många kvar av dom som är hela och fungerar.
Skickas inom Sverige med Posten för 22:- eller med Postnord's spårbara Skicka lätt för 63:-
Betalningen ska vara mig tillhanda inom 7 dagar efter vunnen auktion.
Shipping costs within EU: Ask for price. NO shipping outside Europe.
Cleared payment to my bankaccount within 7 days.
SERVADE tändare har blivit skickade iväg för reparation och blivit återställda till fungerande skick. Dessa har fått allt som behövs oavs. om det är segment, segment/flinta-fjädrar, flintahjul, ny elektronik, piezoenhet, snuffer, plunger, pinions, rörskruv, ny tank, dustcup, kopplingar, ventiler, silar, filter mm. mm. så har det blivit utbytt.
Det finns ett par typer av ventiler och tätningar att köpa idag och det räcker inte till en service utan det behövs som sagt mycket mer delar för att kunna serva en tändare.
De som tycker att utropspriset är högt, köp en tändare för några hundra och skicka sedan iväg den på service så ändrar ni garanterat er inställning. Det är ett väldigt lågt utropspris då den billigaste och närmaste Ronson servicen för allmänheten kostar 650 Dkk (drygt 900 SEK) + frakt till Danmark.
Jag skickar bara tändare i gott skick på service alt. ovanligare mod/årgång/utgåva. Naturligtvis får man räkna med att det kan finns spår av användning på dom då de flesta är 45-50 år och äldre.