Diameter ca: 18,5 cm
Bra bruksskick = 2 små ytliga glasyrsläpp på kanten ca: 2 mm - se bilden
Inga sprickor eller andra skador
Mari Simmulson, född 1911 i S:t Petersburg av estniska föräldrar, död 2000, var en estnisk-svensk keramiker.
Simmulson arbetade för Gustavsbergs porslinfabrik åren 1945-1949 för att sedan arbeta för Upsala-Ekebykoncernen fram till 1972. Hennes produktion bestod av vaser, reliefer, väggtavlor och figurer. |