Äldre fin luktdosa i form av en duva / fredsduva / fågel i porslin med påmålade blomstermotiv. Old England Pomander, Perfumes a room or wardrobe.
Storlek
ca. 9 cm x 8 cm x 8 cm. Inga nagg men små krackeleringar i lacken och
några svarta prickar under lacken som kommer från tillverkningen.
Är det
något du funderar på gällande mina auktioner, skicka ett mejl med din fråga och
jag svarar så fort jag
hinner.