Vas i Keramik signerad TE Torbjörn Eliasson Arvika ID: 39198807
Logga in för att fråga säljaren en fråga.
Vas i Keramik signerad TE Torbjörn Eliasson Arvika

Högsta bud Inga bud
Utropspris 65 SEK
Antal 1
Bud 0
Län Värmland
Land Sverige
Tid kvar
Starttid 2023-07-11 08:10:38
Sluttid 2023-07-25 08:10:38
Status Avslutad
Leveransvillkor Köparen betalar fraktkostnaderna
  Säljaren skickar internationellt
Leveransmetod Enligt beskrivning
Frakt- och betalningsinformation

Vi skickar efter billigaste fraktsätt. Fraktkostnaden räknas ut efter auktionens slut eftersom en del vill sampacka.

brolyktan (141) Offline Säljarens personliga sida
Medlem sedan 2010-12-09
Andra objekt från denna säljare
Omdömesbetyg 100.00%
Positivt 2746
Negativt 0
Visa omdömen
Bevaka auktionen
Kontakta säljaren

Beskrivning

Vas i Keramik - signerad: TE = Torbjörn Eliasson Arvika - se text nedan

Höjd ca: 17 cm

Bra skick - tillverkningsveck i botten vid bränningen - ej någon spricka

Saxat

 Torbjörn Eliasson 1932-1992

Torbjörn Eliasson föddes i Arvika dagen före julafton 1932. Han fick sin utbildning hos morbror Samuel Johansson i krukmakeriet på Övre Stortorpet utanför Arvika. När så Samuel beslutar sig för att sluta med keramiken 1972, får Torbjörn överta krukmakeriet och den då mer än 100 år gamla gården.
Torbjörn fortsätter att tillverka lergods av samma typ som Samuel, därför är deras tillverkning ofta lika till utseendet. Torbjörns verksamhetstid blir inte speciellt lång. Han stannar kvar på gården men lägger ner verksamheten redan i slutet av 1970-talet. Samuels Johansson gamla verkstad står därefter orörd fram till 1992 då Torbjörns dotter Ulla Nilsson väljer att starta upp verksamheten igen. Torbjörn avlider på Övre Stortorpet den 21 augusti 1992, endast några månader efter att Samuel avlidit på samma adress.

Bilder
Välj en bild

Besökt 108 gånger
Betalningsmetoder
SEB
SEB
Swish
Swish

Säljaren, brolyktan, tar på sig allt ansvar för innehållet i denna auktion