Du betalar till mig på Konto nr 806061831437882 eller Bankgiro nr 838-1121
Swich nr 1230074849
jag kan också ta emot betalning via PayPal
Jag vill att du märker inbetalningen med Auktionens nr eller ditt Alias. ( Det är bäst för båda parter och snabbare leveranstid. )
Så fort jag ser betalningen på mitt konto skickar jag detaljen.
Har du flera rop. Då ber jag dig maila tillbaks så vi kan räkna ut frakten.
Enligt bild.. För den som vill ha något ingen annan har, Osignerad. inga skador. In glasad. Storlek utv 530 x410 mm
Vem var då Ellen Larsson 1913-2007. Fiskarhustru från Stafsinge strand. (Norr om Falkenberg) Ellen fick aldrig egna barn. Konsten blev hennes barn, och det blev mycket, Ellen köpte sällan en Present. Hon gjorde den. Det var inte för att hon var snål utan för att hon kunde. ( Hon hörde till den gamla stammen som ville ge en personlig present.) Ellen har haft många sysslor. förutom arbete på Ljungsko skofabrik blev hon under årens lopp en erkänt duktig konstnär såväl i Målning som Sömnad mm. Trots en ålder av över 90 år var hon mitt i verksamheten med utställning och sa själv att det enda hon inte provat på är datorn. Vid 92 års ålder bytade hon till en större lägenhet i Falkenberg. Där hon fick mera svängrum och plats för alla sina tavlor och prylar. Men åldern tog även ut sin rätt på Ellen som dog efter en hjärnblödning hon haft någon vecka tidigare. Det blev bara en utställning
Ellen lever kvar i alla de tavlor och den konst hon har gjort i en lång framtid.
Samfrakt för den som köper flera detaljer. Avhämtning här går bra
Bilder
Välj en bild
Besökt 11 gånger
Betalningsmetoder
Swedbank
PayPal
Swish
Säljaren, ile_saint_paul, tar på sig allt ansvar för innehållet i denna auktion